Haber

Arjantin Cumhurbaşkanı, sağlık problemleri nedeniyle G20’nin ilk oturumuna katılmadı

BUENOS Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez’in, sağlık problemleri nedeniyle Endonezya’da düzenlenen G20 Başkanlar Zirvesi’nin ilk oturumuna katılmadığı bildirildi.

Arjantin basınının, Fernandez’in sıhhat takımı tarafından yapılan resmi açıklamaya dayandırdığı haberlere nazaran, Cumhurbaşkanı, tansiyon düşmesi ve baş dönmesi yaşadı.

Açıklamada, “Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, hipotansiyon ve baş dönmesine maruz kaldı. Bu nedenle, sağlığını korumak ve komplikasyonları önlemek amacıyla zaruri olarak tahlil yaptırmasına karar verildi.” sözleri yer aldı.

Fernandez, sıhhat sorunları nedeniyle tepenin birinci oturumu olan “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna katılmadı, yerine Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero toplantıda yer aldı.

Cumhurbaşkanı’na yakın kaynaklar, Fernandez’in sıhhat durumunun âlâ olduğunu açıkladı.

ABD Lideri Joe Biden’ın düzenlediği altyapı forumuna katılması ve devamında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesi beklenen Fernandez’in, resmi gündeminin akıbeti hakkında bir açıklama yapılmadı.

Endonezya’ya hareket etmeden önce Fransa’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Fernandez, geçen hafta, katıldığı bir radyo programında kendisinin tasarladığı ve “yemek yememeye dayanan” bir diyet uyguladığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu