Ekonomi

Petrolde talep endişeleri

Petrol, kısa vadeli talep görünümüne ait tasaların kışa girerken arzın sıkılaştığına dair işaretleri gölgede bırakması üzerine kayıplarını genişletti.

ABD ham petrolü, bir evvelki seansta yüzde 3,5 düşüşle kapattıktan sonra yeni süreç gününde varil başına 85 dolara geriledi. Brent petrol ise 93 dolar düzeylerinde yatay seyretti.

OPEC, dördüncü çeyrekte global talep kestirimlerini tekrar düşürdü.

Çin iktisadı, salgının tüketim tarafında görünümü bozması ve ekonomik aktiviteyi kesintiye uğratması nedeniyle Ekim ayında yavaşladı. Hükümet salgın tedbirlerinin kimilerini hafifletmiş olsa da enfeksiyonlar ülke genelinde artmaya devam ediyor.

Vanda Insights’ın Kurucusu Vandana Hari, “Zayıf Çin verileri, yalnızca sıkı Kovid kontrol politikaları yürürlükte kaldığı sürece ülkenin petrol talebinin durgunlukta kalacağı görüşünü güçlendirmeye hizmet edecek” dedi.

Ham petrol, derinleşen ekonomik yavaşlamanın talebi baskılaması nedeniyle Haziran başından bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti. Yine de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri üretimi kısmaya başladı ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları, arz görünümünü gölgeleyerek Aralık ayından itibaren akışları azaltacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu